Nagroda św. Alberta

Stowarzyszenie Naukowców Katolickich na corocznych konferencjach przyznaje nagrodę im. Św. Alberta Alberta Wielkiego, patrona przyrodników, katolickiemu naukowcowi, którego życie i praca świadczą o harmonii, jaka istnieje między powołaniem naukowca a życiem wiara.
Nagroda może być przyznana m.in. za wybitne osiągnięcia w badaniach naukowych przez naukowca, który jest praktykującym katolikiem, za działalność pisarską, która pokazuje związek nauki i wiary, lub służbę społeczności naukowej, społeczeństwu i Kościołowi.

Laureaci:

2019: Maureen L. Condic

– w uznaniu jej wkładu w badania naukowe i obronę podstawowych wartości naukowych i etycznych. Maureen Condic jest profesorem nadzwyczajnym neurobiologii na Uniwersytecie w Utah oraz wykładowcą pediatrii, i od 20 lat wykłada embriologię człowieka w Medical School. Otrzymała tytuł doktora na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Jej badania koncentrują się na roli komórek macierzystych w rozwoju i regeneracji i zostały docenione zarówno nagrodami Basil O’Connor Award, jak i McKnight Award. Obecnie jest członkiem Papieskiej Akademii ds. Życia, a w 2018 roku została powołana przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych do National Science Board. Dr Condic jest ostatnio współautorką książki, wraz ze swoim bratem Samuelem, zatytułowanej „Human Embryos, Human Beings”, która bada naturę ludzkiego embrionu z naukowego i filozoficznego punktu widzenia. Jej druga książka, „Untangling Twinning”, zajmuje się biologicznymi i filozoficznymi kwestiami związanymi z ludzkimi bliźniakami i ukazała się w 2020 r. Jest silnie zaangażowana w edukację publiczną i przeprowadziła ponad 250 seminariów i wywiadów, zarówno w kraju i na arenie międzynarodowej, w dziedzinie bioetyki i jej własnych badań. Na szczególną uwagę zasługuje odważna publiczna obrona profesora Condica, z powodów naukowych i filozoficznych, przed ludzkim statusem embrionów ludzkich.

2018: Juan Martín Maldacena

– w uznaniu jego wyjątkowego wkładu w podstawy fizyki. Juan Maldacena jest profesorem Carla P. Feinberga w Institute for Advanced Study w Princeton. Po uzyskaniu doktoratu z Princeton w 1996 r., aw 1997 r. został profesorem nadzwyczajnym fizyki na Harvardzie. W listopadzie tego roku opublikował swoją najbardziej znaną pracę „The Large-N Limit of Superconformal Field Theories and Supergravity”, która stała się najbardziej cytowanym artykułem w historii teoretycznej fizyki cząstek elementarnych, z ponad 13 000 cytowań od 2018 r. Maldacena został awansowany na stanowisko profesora na Uniwersytecie Harvarda w 1999 r. i przeniósł się do Institute for Advanced Study w Princeton w 2001 r.

W artykule Maldaceny z 1997 roku zaproponowano istnienie czegoś, co obecnie nazywa się korespondencją AdS / CFT, która zapoczątkowała prawdziwą rewolucję w fizyce teoretycznej. Nasza obecna wiedza z zakresu fizyki fundamentalnej jest zawarta w dwóch rodzajach teorii, które wydają się mieć bardzo różny charakter: z jednej strony teoria grawitacji Einsteina, a z drugiej kwantowa teoria pola, która do tej pory była w stanie z powodzeniem uwzględniać wszystkie zjawiska niegrawitacyjne. To, co Maldacena odkrył w 1997 roku, było głębokim i dotychczas nieoczekiwanym związkiem między tymi dwoma typami teorii. To powiązanie jest rzeczywistą równoważnością między niektórymi teoriami każdego typu, w szczególności między teoriami kwantowej grawitacji w przestrzeni o ujemnej krzywiźnie, zwanej przestrzenią Anty-deSittera (lub AdS), a tak zwanymi teoriami pola konformalnego (lub CFT). Jednym z niezwykłych aspektów tej korespondencji AdS / CFT jest to, że teorie z różnymi liczbami wymiarów przestrzeni okazały się równoważne, a wszystkie informacje o oddziaływaniach grawitacyjnych zachodzących w przestrzeni d-wymiarowej, całkowicie zakodowane w teorii opisującej interakcje odbywające się na (d-1)-wymiarowej powierzchni granicznej tej przestrzeni. Jest to realizacja hipotezy dotyczącej grawitacji zwanej „zasadą holograficzną”. Korespondencja AdS / CFT pomogła odpowiedzieć na kilka głębokich pytań dotyczących entropii czarnych dziur oraz zgodności czarnych dziur z zasadami mechaniki kwantowej. Korespondencja Maldaceny napędza obecnie wiele ważnych pól fizyki teoretycznej, w tym zastosowania do plazm kwarkowo-gluonowych, które wiążą ze sobą protony i neutrony; do materiałów silnie skorelowanych, takich jak nadprzewodniki wysokotemperaturowe; i do głębszego zrozumienia splątania kwantowego.

Juan Maldacena dokonał również znaczących przełomów w innych dziedzinach, na przykład wykonując pierwsze rygorystyczne obliczenia funkcji korelacji trzypunktowej fluktuacji kwantowych we wczesnym Wszechświecie, które są obecnie mierzone w eksperymentach z kosmicznym mikrofalowym tłem. Jest laureatem wielu prestiżowych międzynarodowych nagród w dziedzinie fizyki. Jest członkiem SCS od 2016 roku.

2017: Kenneth R. Miller

– w uznaniu wkładu w edukację naukową i publiczne rozumienie nauki. Ken Miller jest profesorem biologii na Brown University. Po uzyskaniu doktoratu z University of Colorado w Boulder w 1974 r. był adiunktem na Harvardzie do 1980 r., kiedy przeniósł się na Brown University. Jest doradcą naukowym w The News Hour w PBS i współautorem popularnego w USA podręcznika biologii dla szkół średnich. Oprócz swojej pracy badawczej w dziedzinie biologii komórki, pisał obszernie o ewolucji. Jest autorem kilku popularnych książek, w tym Finding Darwin’s God: A Scientist’s Search for Common Ground between God and Evolution (1999). Jego wyróżnienia obejmują nagrodę Public Understanding of Science przyznaną przez AAAS, nagrodę Stephena Jaya Goulda od Towarzystwa Badań nad Ewolucją, Medal Gregora Mendla z Uniwersytetu Villanova oraz Medal Laetare z Uniwersytetu Notre Dame. W 2015 roku otrzymał wyróżnienie prezydenckie National Science Teachers Association. Otwarcie wyjaśniał i bronił teorii ewolucji i jej zgodności z wiarą katolicką.
Dołącz do listy mailingowej
Obserwuj
  • Dołącz do setek ludzi, których wkład finansowy pozwala katolickim naukowcom na kontakt ze sobą i ze światem, jak nigdy dotąd.
    Wpłać dzisiaj