ZŁOTE MSZE

Promując złote msze dla naukowców na całym świecie, SCS ma nadzieję stworzyć duchową społeczność wśród katolickich naukowców i nauczycieli przedmiotów ścisłych na lokalnym poziomie.

Złote Msze

Czym są Złote Msze?

Stowarzyszenie Naukowców Katolickich promuje ogranizację Złotych Mszy dla naukowców. Idą one śladami tradycji specjalnych Mszy dla przedstawicieli poszczególnych zawodów. Najstarsza, Czerwona Msza dla prawników i prawodawców, została wprowadzona w XIII wieku. Pierwsza Biała Msza dla pracowników służby zdrowia i Błękitna Msza dla stróżów prawa zostały zapoczątkowane w latach 30-tych XX wieku. Promując Złote Msze dla naukowców na całym świecie, SNK ma nadzieję na stworzenie duchowej wspólnoty wśród katolickich naukowców, nauczycieli nauki i studentów nauki na poziomie lokalnym.

Msze Złote są zazwyczaj mszami wotywnymi ku czci św. Alberta Wielkiego (patrona nauk przyrodniczych) i wykorzystują czytania i części zmienne na jego święto (15 listopada).  Większość takich mszy odprawianych jest we wspomnienie św. Alberta lub w zbliżonym terminie.  (Msza św. Alberta może być odprawiona w dni inne niż 15 listopada, z zastrzeżeniem norm liturgicznych. Patrz punkty 375 i 376 norm liturgicznych TUTAJ. Daty w okolicach początku zimowego semestru są na ogół najbardziej dogodne. ) Alternatywnymi odpowiednimi terminami są wspomnienie św. Tomasza z Akwinu (28 stycznia) oraz wspomnienie dodatkowe św. Johna Henry’ego Newmana (9 października), w którym zostaną wykorzystane czytania dla tychże wspomnień.

Złote Msze mają być wydarzeniami regionalnymi skupiającymi katolików z regionu, którzy są lub byli związani z nauką, w tym naukowców, emerytów lub byłych naukowców, nauczycieli nauk ścisłych na poziomie college’u, liceum lub szkoły podstawowej, absolwentów nauk ścisłych, studentów kierunków licencjackich oraz zaawansowanych licealistów zainteresowanych naukami ścisłymi. (Przez “nauki ścisłe” rozumiemy bardziej ogólnie dziedziny STEM, tj. matematykę, informatykę, nauki biomedyczne itp.) Często homilę na mszy głosi ksiądz lub diakon, który jest naukowcem lub ma wykształcenie wyższe w dziedzinie nauk ścisłych, choć nie jest to konieczne. Na przewodniczenie mszy może zgodzić się również biskup. Po Złotej Mszy Świętej urządzany jest zwykle spotkanie z  poczęstunkiem gdzie uczestnicy mszy mogą się spotkać i porozmawiać ze sobą. Liczymy, że Złote Msze pomogą w rozwoju lokalnych społeczności i kontaktów katolików zaangażowanych w naukę, co może z kolei prowadzić do zawiązania współpracy przy różnych projektach, takich jak grupy duszpasterskie, ogólnodostępne wykłady, czy też wizyty katolickich naukowców na zajęciach w szkołach katolickich.

Złote msze są łatwe do zorganizowania. Potrzeba

  1. kościoła lub kaplicy,
  2. celebransa (i) kapłana wygłaszającego kazanie,
  3. pobliskiej sali na spotkanie i poczęstunek, oraz
  4. pozwolenia miejscowego biskupa.

Często msze te są odprawiane na kampusach katolickich szkół wyższych lub uniwersytetów, z ich pomocą i przy ich współpracy. Msze te powinny być ogłaszane i reklamowane z kilkutygodniowym wyprzedzeniem poprzez artykuł lub ogłoszenie w gazecie diecezjalnej, za pośrednictwem lokalnych mediów katolickich, na lokalnych kampusach uniwersyteckich (szczególnie ulotki na wydziałach ścisłych oraz ogłoszenia i ulotki na kampusach katolickich), w lokalnych katolickich szkołach średnich oraz w biuletynach parafialnych (diecezje zazwyczaj mogą w tym pomóc). Informacje o zbliżających się Złotych Mszach będą zamieszczane na stronie internetowej SCS. Chociaż powyższe elementy są jedynymi niezbędnymi elementami Złotej Mszy Świętej, możliwe jest również, aby uczynić ją bardziej rozbudowanym wydarzeniem, z publicznym wykładem przed lub po niej. Przykładem może być Złota Msza na Uniwersytecie Notre Dame w 2017 r..

 

Dołącz do listy mailingowej
Obserwuj
  • Dołącz do setek ludzi, których wkład finansowy pozwala katolickim naukowcom na kontakt ze sobą i ze światem, jak nigdy dotąd.
    Wpłać dzisiaj